تایپ‌فیس واضح وب

رضا بختیاری فرد، امید امامیان

از نخستین روز نزول قرآن نشر و ترویج آن مسئله‌ی مهمی بوده است. در این مسیر، بسیار مهم است که خطوط به‌کار گرفته شده رسمیت و شکوه کلام خداوند را حفظ کند اما در عین حال دوست داشتنی و صمیمی به نظر برسد؛ به سهولت خوانده شود، از نظر فرمی معما و پیچیدگی نداشته و به سرعتِ خواندن و فهم سریع کلمات کمک کند.

تایپ‌فیس واضح برای استفاده در متن قرآن و با سیاست آموزش و حفظ این کتاب و ترویج آن برای نسل‌های جوان طراحی شده است. به همین منظور در این فونت «خوانایی» به عنوان یکی از مهم‌ترین اصول طراحی، اهمیتی دوچندان یافت. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به: القای روحیه و حس ایرانی با الهام از نسخ نی‌ریزی، سادگی و وضوح بالا، همچنین قدرت انتقال و فهم سریع آیات اشاره کرد.

مراحل طراحی و شکل‌گیری قلم واضح

پیش از شروع کار، گروه طراحی از موزه‌های قرآن تهران و مشهد بازدید کرده و به بررسی و تجزیه و تحلیل دستگاه‌های خطی اسفاده شده در قرآن‌های مختلف پرداختند. سپس اتودهای اولیه‌ی حروف، با ماژیک معمولی و ماژیک خوشنویسی انجام شد. پس از رسیدن به فرم‌های پایه در حروف، نوشته‌ها بررسی شده و حروف مناسب انتخاب شدند تا به‌طور دقیق، با مداد روی کاغذ پوستی رسامی شوند. در مرحله‌ی بعد، کاغذهای پوستی اسکن و با دقت به‌صورت بُرداری اجرا شد. در طول کار، بازبینی‌ها و رتوش‌های بسیاری در کامپیوتر بر روی این تایپ‌فیس اعمال شد.

این تایپ فیس در سال ۱۳۹۵ طراحی شد و مراحل نرم‌افزاری آن در سال ۱۳۹۶ پایان یافت. خانواده‌ی فونت واضح دارای ۳ وزن رگولار، سمی‌بولد و بولد است. رضا بختیاری فرد و امید امامیان طراحان این تایپ‌فیس هستند. واضح به سفارش شرکت افق رویداد طراحی و تولید شد و قابل خرید نیست.

  • به منظور وضوح و نمایش هرچه بهتر اعداد گل آیه و علائم قرآنی و وقف، این فرم‌ها برای استفاده در اندازه‌ی کوچک، بازطراحی شد.
  • هنگامی که در ترکیب «لا» اعراب‌هایی مثل همزه یا تشدید حضور داشته باشد، فرم لا جهت قرارگیری صحیح این اعراب‌ها تغییر می‌کند.

تا امروز، تایپ‌فیس واضح ۲ افتخار کسب کرده است:

  • در سال ۹۷ موفق به دریافت نشان تایپوگرافی ممتاز از باشگاه طراحان تایپ امریکا (TDC) شد که می‌توان گفت از معتبرترین گواهی‌های بین‌المللی طراحی تایپ‌فیس است.
  • در در سرو نقره‌ای ۹۶ در بخش طراحی تایپ‌فیس شایسته‌ی تقدیر شد.