تایپ‌فیس واضح کلاسیک

رضا بختیاری فرد، امید امامیان

خانواده‌ی تایپ‌فیس واضح تلاشی است که از سال ۹۵ با طراحی نسخه‌ی اول برای وب و اپ کلید خورد و در سال ۹۸ با طراحی نسخه‌ی ویژه‌ی چاپ قرآن تکمیل شد. در طی فرآیند دیزاین، چه از نظر فرمی و چه فنی، با مشکلات و محدودیت‌های خاصی دست‌به‌گریبان بودیم. راه‌حل ما خلق تایپ‌فیسی یک‌پارچه در دو سبک برای وب و چاپ بود. فونتی که خواندنی باشد و حس و روحیه‌ای ایرانی را منتقل کند، حروف بسیار خوانا و قابل تشخیص باشد، مخاطب جوان و امروزی با نگاه به آن نترسد، بلکه درصدد خواندنش برآید، نامرئی بوده، خودنمایی نکند و آهنگ خواندن را متوقف نکند؛ فونتی که با توجه به رشد روزافزون محتوا در فضای مجازی، نه‌تنها پاسخ‌گو بوده بلکه بتواند دلنشین باشد و خواننده را با خود هم‌راه کند.

واضح کلاسیک محدودیت‌های خواندن در صفحات دیجیتال را ندارد؛ اصولاً خواندن روی کاغذ آسان‌تر است. پس بیش‌از پیش به نسخ نیریزی رجوع کردیم و ظرافت‌های خوشنویسانه را احیا کردیم. حروف ترکیبی بیش‌تری برای تایپ‌فیس طراحی کردیم، هم‌چنین برای حروف، اتصالات و اعراب‌ها ۲ تا ۳ مرحله کشیدگی طراحی کردیم تا بتوان به بهترین شکل، بین فضاهای مثبت و منفی تناسب ایجاد کرد.

تغییرات دیگر به‌طور خلاصه: افزایش زاویه‌ی قلم و کنتراست ضخامت، کوچک‌تر شدن دندانه‌ها، چشم‌ها و کاسه‌ها، بلندتر شدن صعود و نزول، جمع‌تر شدن نوشته‌ها، اتصالات نرم‌تر و فاق‌های بازتر، فرم‌های طبیعی‌تر و پخته‌تر.

تایپ‌فیس واضح کلاسیک در سال ۹۹ موفق به دریافت نشان تایپوگرافی ممتاز و اثر منتخب هیئت داوران باشگاه طراحان تایپ امریکا (TDC) شد که می‌توان گفت از معتبرترین گواهی‌های بین‌المللی طراحی تایپ‌فیس است.

این تایپ‌فیس در سال ۱۳۹۸ طراحی شد. خانواده‌ی فونت واضح دارای ۳ وزن رگولار، سمی‌بولد و بولد است. رضا بختیاری فرد و امید امامیان طراحان این تایپ‌فیس هستند. تولید فنی فونت به‌عهده‌ی نرم‌افزاری مریم بود. واضح به سفارش شرکت افق رویداد طراحی و تولید شد و قابل خرید نیست.