تایپ‌فیس قرآنی واضح کلاسیک

رضا بختیاری فرد، امید امامیان

تایپ‌فیس واضح تلاشی است که از سال ۹۵ با طراحی نسخه‌ی اول برای وب و اپ کلید خورد و در سال ۹۸ با طراحی نسخه‌ی ویژه‌ی چاپ قرآن تکمیل شد. در طی فرآیند دیزاین، چه از نظر فرمی و چه فنی، با مشکلات و محدودیت‌های خاصی دست‌به‌گریبان بودیم. راه‌حل ما خلق خانواده‌ی فونتی  یک‌پارچه در دو سبک برای وب و چاپ بود. فونتی که خواندنی باشد و حس و روحیه‌ای ایرانی را منتقل کند، حروف بسیار خوانا وقابل تشخیص باشد، مخاطب جوان و امروزی با نگاه به آن نترسد، بلکه درصدد خواندنش برآید، نامرئی بوده، خودنمایی نکند و آهنگ خواندن را متوقف نکند؛ فونتی که با توجه به رشد روزافزون محتوا در فضای مجازی، نه‌تنها پاسخ‌گو بوده بلکه بتواند دلنشین باشد و خواننده را با خود هم‌راه کند.


واضح کلاسیک محدودیت‌های خواندن در صفحات دیجیتال را ندارد؛ اصولاً خواندن روی کاغذ آسان‌تر است. پس بیش‌از پیش به نسخ نیریزی رجوع کردیم و ظرافت‌های خوشنویسانه را احیا کردیم. حروف ترکیبی بیش‌تری برای تایپ‌فیس طراحی کردیم، هم‌چنین برای حروف، اتصالات و اعراب‌ها ۲ تا ۳ مرحله کشیدگی طراحی کردیم تا بتوان به بهترین شکل، بین فضاهای مثبت و منفی تناسب ایجاد کرد.


تغییرات دیگر به‌طور خلاصه: افزایش زاویه‌ی قلم و کنتراست ضخامت، کوچک‌تر شدن دندانه‌ها، چشم‌ها و کاسه‌ها، بلندتر شدن صعود و نزول، جمع‌تر شدن نوشته‌ها، اتصالات نرم‌تر و فاق‌های بازتر، فرم‌های طبیعی‌تر و پخته‌تر

این تایپ‌فیس در سال ۱۳۹۸ طراحی شد.


تایپ‌فیس واضح کلاسیک در سال ۹۹ موفق به دریافت نشان تایپوگرافی ممتاز و اثر منتخب هیئت داوران باشگاه طراحان تایپ امریکا (TDC) شد که می‌توان گفت از معتبرترین گواهی‌های بین‌المللی طراحی تایپ‌فیس است.


خانواده‌ی فونت واضح دارای ۳ وزن رگولار، سمی‌بولد و بولد است. رضا بختیاری فرد و امید امامیان طراحان این تایپ‌فیس هستند. تولید فنی فونت به‌عهده‌ی نرم‌افزاری مریم بود. واضح به سفارش شرکت افق رویداد طراحی و تولید شد و قابل خرید نیست.