تایپ‌فیس دبستان

رضا بختیاری فرد، امید امامیان

دبستان تایپ‌فیسی برای دانش‌آموزان ۷ تا ۱۲ ساله است که در ابتدای راه بوده و لوح ذهنشان خالی از هرگونه پیش‌زمینه‌ی نوشتاری است. ضمن این‌که آموزگاران نیز بخش مهمی از روند آموزش به حساب می‌آیند؛ این تایپ‌فیس باید به‌گونه‌ای باشد که هم آموزگاران بتوانند به راحتی آموزش بدهند و هم دانش‌آموزان بتوانند به راحتی از پس خواندن نوشته‌ها و یادگیری آن‌ها برآیند.

این تایپ‌فیس در کنار بهبود سرعت و کیفیت یادگیری دانش‌آموزان، الگوی مناسبی برای تقلید بوده و در نهایت با کمک آموزگار، باعث تربیت افرادی خوش‌خط می‌شود. خانواده‌ی قلمی که نه تنها در حروف؛ بلکه در اعداد، علائم و حرکت‌گذاری‌ها کاملاً کاربردی بوده و مناسب استفاده در همه‌ی درس‌های ابتدایی از جمله: فارسی، ریاضی و قرآن باشد.

در آغاز طراحی، درباره‌ی فضاهای آموزشی و تحقیقات صورت‌گرفته در داخل و خارج از کشور تحقیق کردیم. فونت‌های پرکاربرد سوادآموزی فارسی و انگلیسی هم با دقت بررسی نموده و همین‌طور با افراد باتجربه که قبلاً در این زمینه کار کرده بودند یا در محیط آموزشی با دانش‌آموزان سروکار داشتند جلساتی برگزار کردیم. در نتیجه خوانایی، تقلیدپذیری، سادگی، کارایی، مهربانی و صمیمیت شاخصه‌های اصلی این تایپ‌فیس‌اند.

ویژگی‌های فرمی:

  • تبعیت از حرکت دست و فرم‌های مدادی، کنتراست ضخامت کم
  • قابلیت تشخیص درست و سریع جهت حرکت مداد، کرسی و اتصالات
  • پیوستگی در هم‌نشینی و اتصالات حروف
  • فاق‌های باز و مفصل‌های کم، برش‌های نرم و پرهیز از ایجاد زاویه‌های تند

تایپ‌فیس دبستان دارای دو پایه‌ی «سوادآموز» و «پیشرفته» است. اسکلت حروف پایه‌ها مرتبط بوده و از نظر فرم رو به تکامل می‌روند. پایه‌ی «سوادآموز» درپایه‌ی اول و دوم دبستان و پایه‌ی «پیشرفته» درپایه‌ی دوم تا ششم کاربردی است؛ هر پایه هم دارای سه وزن «رگولار»، «سمی‌بولد» و «بولد» است. گفتنی است که این فونت از زبان‌های فارسی، عربی، اردو، کوردی و جاوی پشتیبانی می‌کند.

تایپ‌فیس دبستان با هم‌کاری رضا بختیاری فرد و امید امامیان و به سفارش نرم‌افزاری مریم طراحی شد. این پروژه در سال ۹۵ آغاز شده و در سال ۹۷ به اتمام رسید.

دبستان را می‌توانید از فروش‌گاه قلم نرم‌افزاری مریم بخرید.