تایپ‌فیس علی‌بابا

رضا بختیاری فرد، مهدی ارشادی

گاهی همه‌چیز درست کار می‌کند اما آنچه می‌خواهید نیست. یا دستِ‌کم به این نتیجه رسیده‌اید که باید اتفاق دیگری بیافتد. پیش از آغاز پروژه طراحی تایپ‌فیس علی‌بابا، فونت‌های ایران سنس، ایران یکان و انجمن تا حدود زیادی پاسخگوی نیازهای کاربردی علی‌بابا و مخاطبانش بود؛ اما در این میان چیزی وجود داشت که اتفاق نمی‌افتاد: ارتباطی مبتنی بر بیان تجربه، احساسی برآمده از دل یک برند.

فونت‌های عمومی نیازهای فنی علی‌بابا، مثل خوانایی و وضوح در وب‌سایت و اپلیکیشن را پوشش می‌دادند اما برای کاربران علی‌بابا تجربه‌ی متفاوتی خلق نمی‌کردند؛ چرا که مشابه این لحن و هویت نوشتاری را برندهای گوناگونی ارائه داده‌اند که حتی ماهیت آن‌ها کاملاً متفاوت و شاید متناقض است. اما ما به دنبال تجربه‌ی ناب سفر بودیم: حس هیجان سفر، از مرحله‌ی رویاپردازی برای سفر، تا مرور خاطرات آن.

برای پیش‌برد بهتر روند طراحی تایپ‌فیس، روی ویژگی‌های شخصیتی برند متمرکز شدیم و سعی کردیم علی‌بابا را بیش‌تر بشناسیم تا با سوژه ارتباط بیش‌تری برقرار کنیم، داستان علی‌بابا و چهل دزد بغداد را خواندیم و کارتون ماجراهای سندباد را دوباره بعد از سال‌ها با اشتیاق تماشا کردیم. لازم نبود از همان ابتدا همه‌ی پیچیدگی‌ها را در ذهن بپرورانیم. استفاده از ابزاری ساده مثل ماژیک نوک‌گِرد این امکان را فراهم کرد تا بدون غرق شدن در جزئیات بتوانیم به راحتی آنچه در فکرمان می‌گذرد را بیافرینیم. ماجراجویی و جادوی داستان‌های علی‌بابا باعث شد خود را به فرم‌های همیشگی محدود نکنیم و نگذاریم مسئله‌ی خوانایی در این مرحله از کار مانع خلاقیتمان بشود.

با در نظر داشتن حوزه‌ی کاری برند، روی کلماتی مانند «گردشگری، سفر، استرداد بلیط، رزرو، هواپیما، قطار و…» متمرکز شدیم که پرتکرارتر از دیگر کلمات‌اند. به دنبال طراحی اسکلت اصلی حروف، به اضافه کردن جزئیات پرداختیم و با سروشکل دادن به حروف و خلق ويژگی‌های مرتبط با برند شخصیت تایپ‌فیس را قوت بخشیدیم، مثل کاری که مجسمه‌ساز برای شکل‌دهی به فرم ابتدایی انجام می‌دهد.

پس از پیاده‌سازی نرم‌افزاری حالا وقت آن بود که نگاهی ویژه به خوانایی داشته باشیم. باید مطمئن می‌شدیم که حروف و به‌ویژه اعداد در صفحات دیجیتال کاملاً آسان و درست خوانده بشوند؛ چرا که مخاطب مستقیماً با قیمت‌ها سروکار دارد.

سرانجام این تایپ‌فیس به سفارش شرکت سفرهای علی‌بابا در چهار وزن برای استفاده در فضای وب، چاپ و تبلیغات در زمستان ۱۳۹۹ به دست رضا بختیاری فرد و مهدی ارشادی خلق شد و قابل خرید نیست.